Dede Korkut Oğuznameleri Anonymous

ISBN:

Published:

Paperback

318 pages


Description

Dede Korkut Oğuznameleri  by  Anonymous

Dede Korkut Oğuznameleri by Anonymous
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 318 pages | ISBN: | 3.36 Mb

Dede Korkut Kitabı, Oğuz Türklerinin bilinen birkaç eski destâni anlatılarından biridir. Seksen yılı aşkın bir süredir üzerinde çalışılan- yayınlar yapılan- tartışmalara, uluslararası bilimsel toplantılara konu olan bu kitap bu kez çok yeni birMoreDede Korkut Kitabı, Oğuz Türklerinin bilinen birkaç eski destâni anlatılarından biridir. Seksen yılı aşkın bir süredir üzerinde çalışılan- yayınlar yapılan- tartışmalara, uluslararası bilimsel toplantılara konu olan bu kitap bu kez çok yeni bir okuyuş ve düzeltmelerle yayımlandı.

Dede Korkut Kitabı, bugün geniş bir coğrafyada yaşayan Oğuz boylarının destani metinlerinden biridir. Oğuzların tarihinden, inançlarından, geleneklerinden anlatının olanakları ölçüsünde söz eden bu tür eski yapıtlar, Oğuzname olarak anılırlar. Bu yüzden Dede Korkut Oğuznameleri diye de adlandırılan bu yapıt, Oğuzların gündelik yaşayışının, birey, aile, boy ve dış dünya ile ilişkilerinin de canlı örneklerle yansıtıldığı öykülerden oluşur.

Dede Korkut Oğuznameleri, eldeki yazmalardan kaynaklanan sorunlar yüzünden okunması ve anlaşılması güç metinlerden biri olarak değerlendirilmiştir. Türkiyede seksen yılı aşkın süreden beri bir dizi araştırmacı ve bilim adamı bu kitabı, yeni okuyuşlarla yayımlamış ya da metne ilişkin sorunları tartışarak öneriler sunmuştur.

Kitabın bilinen iki yazması, Türk dili uzmanları Semih Tezcan-Hendrik Boeschoten ikilisinin emekleriyle, Eski Anadolu Türkçesinin özellikleri korunarak ve açık ya da saklı birçok sorun büyük ölçüde çözümlenerek yepyeni bir okuyuşa kavuştu. Böylece, bu okuyuşun ardından gelebilecek yorum zenginleşmesinin de önü açılmış oldu. Dede Korkut Oğuznameleri, eski bir metni doğruya en yakın biçimde okumanın, dil bilgisi yanında başka donanımlar da gerektirdiğini açıkça ortaya koyuyor, metni ileride yeniden ele alacaklar için önemli ipuçları sunuyor.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Dede Korkut Oğuznameleri":


saintgermainparishotel.com

©2010-2015 | DMCA | Contact us